Strona główna » Aktualności » Dostępność stadionów piłkarskich dla niepełnosprawnych

Dostępność stadionów piłkarskich dla niepełnosprawnych

Data publikacji: 27-09-2011 15:04W dniach 24 i 25 września Fundacja Otwarte Ramię Białej Gwiazdy wzięła udział w konferencji na temat dostępności stadionów piłkarskich dla osób niepełnosprawnych. Gospodarzem była organizacja CAFE (CENTER FOR ACCESS TO FOTBALL IN EUROPE), która ściśle współpracuje z federacją UEFA. Na miejsce konferencji wybrano jeden z najlepiej przystosowanych stadionów w Europie dla osób z różnymi dysfunkcjami – Wembley w Londynie.

Fot. Zbigniew Kaczyński Fot. Zbigniew Kaczyński

Zjazd organizacji zajmujących się kibicami niepełnosprawnymi odbył się pod hasłem Total Fotball –Total Access. Polskę oprócz Fundacji FORBG, reprezentowali przedstawiciele Kibiców Niepełnosprawnych drużyny Śląsk Wrocław, Stowarzyszenie Integracja, Prezes Małopolskiego Związku Głuchych, przedstawiciel spółki EURO2012.PL oraz Pan Dariusz Dziekanowski – ambasador projektu Tolerancja. Tematem, który pojawił się na spotkaniu było m.in. przystosowanie stadionów przed EURO 2012 do wymogów UEFA względem kibiców niepełnosprawnych, nie tylko na wózkach, ale również głuchoniemych, niedowidzących oraz innych. Zajęto się także aktami prawnymi mówiącymi o obowiązkach instytucji oraz organizacji sportowych pod kątem osób niepełnosprawnych, jak i stanowiskiem UEFA względem lokalizacji i jakości miejsc dla osób niepełnosprawnych na stadionach. Powyższe tematy omawiali między innymi tacy piłkarze jak Danny Wallace z Manchesteru United, Paul Elliott z Chelsea London, Dariusz Dziekanowski z Celticu Glasgow i Danny Mills z Leeds United.

Fundacja Otwarte Ramię Białej Gwiazdy od 2010 roku współpracuje z Wisłą Kraków SA w celu jak najlepszej organizacji ruchu kibiców niepełnosprawnych na stadionie trzynastokrotnego Mistrza Polski i jest drugą tego typu organizacją w Polsce. Wisła Kraków jest zatem prawdopodobnie jedynym w tym momencie klubem w naszym kraju, który przekazał osobom na wózkach pewną pulę w pełni przystosowanych miejsc, spełniających wymogi UEFA. Wierzymy, że wiedzeni dobrym przykładem Białej Gwiazdy zarządcy powstających w Polsce obiektów sportowych również spełnią wymogi licencyjne UEFA i oddadzą wymagane 50 miejsc dla dyspozycji osób niepełnosprawnych.

Organizatorzy konferencji na ręce Fundacji Otwarte Ramię Białej Gwiazdy złożyli szczególne podziękowania, gdyż fundacja ta była jedyną delegacją spośród zaproszonych z Polski i Ukrainy, która wzięła aktywny udział w spotkaniu i mogła pochwalić się powyższymi udogodnieniami, pomimo, że na stadionie Wisły Kraków nie będą rozgrywane mecze Euro 2012. Te dwa dni w Londynie zaowocowały wieloma nowymi kontaktami, pomysłami na wspólne projekty i deklaracjami, co do przyszłej współpracy.

Informacja prasowa
Biuro Prasowe Wisły Kraków SAdo góry strony