Strona główna » Aktualności » Maciej Skorża Trenerem Roku!

Maciej Skorża Trenerem Roku!

Data publikacji: 14-12-2009 21:59W poniedziałkowy wieczór odbyło się wręczenie „Piłkarskich Oscarów”. Maciej Skorża otrzymał nagrodę w kategorii „Trener roku”, Arkadiusz Głowacki uznany został za najlepszego obrońcę polskiej Ekstraklasy, a Patryk Małecki – za „Odkrycie roku”.

Fot. Maks Michalczak Fot. Maks Michalczak

Po dwuletniej przerwie powrócił plebiscyt „Piłkarskie Oscary”. Nagrody stacji Canal+ rozdane zostały już po raz dziewiąty podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Statuetki przyznawano w dwunastu kategoriach, Wisła Kraków otrzymała osiem nominacji.

Dziewięciu zwycięzców spośród wszystkich kategorii wybrali piłkarze oraz trenerzy klubów Ekstraklasy, wypełniając specjalne ankiety. „Bramkę roku” wybrali widzowie stacji Canal+, natomiast Oscara Specjalnego przyznała redakcja telewizji. Jego laureatem został trener bramkarzy warszawskiej Legii, Krzysztof Dowhań.

Pierwszą statuetkę przyznano w kategorii „Odkrycie roku – nadzieja na Euro 2012”, a zdobył ją Patryk Małecki. Dla piłkarza Białej Gwiazdy było to drugie wyróżnienie w ciągu dwóch dni. „Chciałbym bardzo podziękować wszystkim osobom, które zagłosowały na mnie. Na pewno ta nominacja doda mi skrzydeł i będę grał jeszcze lepiej” – powiedział Małecki, odbierając nagrodę.

Chwilę później kolejny „Piłkarski Oscar” powędrował w ręce Wiślaka. W kategorii „Trener roku” najlepszy okazał się Maciej Skorża. „Nie będę ukrywał, że jest to dla mnie zdecydowanie nagroda indywidualna numer jeden w mojej dotychczasowej pracy trenerskiej. Piłkarze to są chyba najbardziej krytyczni recenzenci pracy trenera, także jest to dla mnie bardzo duże wyróżnienie i dziękuję wszystkim ligowcom, którzy na mnie oddali głos, szczególnie, że ta nagroda trafia mi się w takim burzliwym roku. Nie ukrywam, że było mnóstwo wzlotów, mnóstwo upadków, ale cieszę się, że kończy się to wszystko dla mnie szczęśliwie” – dziękował szkoleniowiec krakowskiej drużyny. Trenerowi Skorży dopisywał humor. Na pytanie prowadzącego galę Tomasza Smokowskiego, czy próbuje przekonać siedzącego obok Sławomira Peszkę o tym, jak fajnym klubem jest Wisła, odpowiedział ze śmiechem: „Nie, próbuję namówić Sławka do gry w Krakowie, ale coś ciężko mi to idzie”.

Kolejnym piłkarzem Wisły Kraków, który otrzymał statuetkę, okazał się kapitan wiślackiej jedenastki, Arkadiusz Głowacki. „Głowa” został uznany przez kolegów z ligowych boisk najlepszym obrońcą Ekstraklasy. W tej samej kategorii nominację otrzymał również drugi stoper Wisły, Marcelo. Głowacki przyznał, że jest zaskoczony wygraną. „Spodziewałem się, że będzie to obrońca, który gra bardziej widowiskowo. Liczyłem, że to będzie Marcelo, ale tym bardziej cieszy mnie to, że zawodnicy, których często zdarza mi się poniewierać na boisku, docenili mój wysiłek” – mówił żartobliwie piłkarz. „To jest też nagroda, która pozwala wierzyć w to, że wszystko to co najlepsze może być jeszcze przede mną, czyli po 30-tce” – dodał środkowy obrońca mistrzów Polski.

Piłkarze Ekstraklasy wybrali również „Najlepszego dziennikarza prasowego”. Został nim Zbigniew Cieńciała ze „Sportu”. Nagrodę odebrał z rąk legendarnego już redaktora Tomasza Zimocha, który, oprócz statuetki, wręczył laureatowi... słoik marynowanych grzybków. Po raz czwarty w historii „Piłkarskich Oscarów” najlepszym komentatorem został Tomasz Smokowski z Canal+.

Tuż przed wyborem „Piłkarza roku” ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszego gola mijających 12 miesięcy. Widzowie stacji Canal+ za „Bramkę roku” uznali trafienie Tomasza Frankowskiego z poprzedniego sezonu z meczu Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa, wygranego przez gospodarzy 2:1.

Zawodnicy polskiej Ekstraklasy za najlepszego piłkarza w 2009 roku uznali Ireneusza Jelenia z AJ Auxerre.

Zwycięzcy „Piłkarskich Oscarów”:
Odkrycie roku - nadzieja na Euro 2012: Patryk Małecki (Wisła Kraków)
Trener roku: Maciej Skorża (Wisła Kraków)
Najlepszy bramkarz Ekstraklasy: Jan Mucha (Legia Warszawa)
Publiczność roku: Lech Poznań
Najlepszy obrońca Ekstraklasy: Arkadiusz Głowacki (Wisła Kraków)
Oscar Specjalny: Krzysztof Dowhań (Legia Warszawa)
Najlepszy pomocnik Ekstraklasy: Sławomir Peszko (Lech Poznań)
Najlepszy dziennikarz prasowy: Zbigniew Cieńciała (Sport)
Najlepszy napastnik Ekstraklasy: Robert Lewandowski (Lech Poznań)
Najlepszy komentator telewizyjny i radiowy: Tomasz Smokowski (Canal+)
Bramka roku: Tomasz Frankowski (Jagiellonia Białystok)
Piłkarz roku: Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre)

Ania M. & Michał Książek
Biuro Prasowe Wisły Kraków SAdo góry strony