1 na 1: Wisła Kraków - Śląsk Wrocław

W ostatnim meczu Białej Gwiazdy swój debiut zaliczył najmłodszy zawodnik Ekstraklasy w XXI wieku - Daniel Hoyo-Kowalski. Nie od dziś wiadomo jednak, że gwarantem sukcesu jest mieszanka młodości z doświadczeniem, które zapewnia między innymi Paweł Brożek. Także w drużynie Śląska znajdziemy prawdziwego ligowego weterana, którego instynkt strzelecki znany jest w całym kraju - Marcina Robaka.


  • 28.04.2019r.
  • Tomasz Brożek

Co ich łączy?


Wiek. Brożek i Robak mają po 36 lat, ale obaj będą rówieśnikami tylko do 29 listopada. Wtedy bowiem snajper Śląska skończy 37 wiosen, natomiast żywa legenda Białej Gwiazdy świeczki na swoim urodzinowym torcie zdmuchnęła przed tygodniem.

Królewskie korony. Obaj porównywani zawodnicy mogą pochwalić się łącznie czterema tytułami króla strzelców Ekstraklasy. Każdy z nich ma na swoim koncie dwie korony dla najlepszego snajpera najwyższej klasy rozgrywkowej - Brożek sięgał po nie w sezonach 2007/08 i 2008/09, podczas gdy Robak robił to w rozgrywkach 2013/14 oraz 2016/17. Grający w ekipie z Wrocławia doświadczony strzelec cieszył się także z największej liczby bramek na drugim poziomie rozgrywkowym w kampanii 2009/10. Obaj piłkarze pakowali piłkę do siatki w meczach Ekstraklasy łącznie 255 razy.

Co ich dzieli?

Turcja. Brożek i Robak zaliczyli nieudaną zagraniczną przygodę w Turcji, lecz była ona zdecydowanie bardziej szczęśliwa dla piłkarza grającego obecnie pod Wawelem. „Pawka” zdołał bowiem awansować z Trabzonsporem do upragnionej Ligi Mistrzów, w której zaliczył dwa występy. Miało to miejsce w sezonie 2011/12. Urodzony w Kielcach napastnik wszedł na symboliczną minutę w meczu z Lille i rozegrał jedną połowę spotkania przeciwko CSKA Moskwa.

Robak już w swoim pierwszym sezonie w Konyasporze, w którym grał z byłym bramkarzem Wisły Mariuszem Pawełkiem, zaliczył spadek z tureckiej ekstraklasy. Wrócił tam później już po przenosinach do ekipy Mersin Idmanyurdu w sezonie 2012/13, lecz po rozwiązaniu kontraktu wiosnę spędził już w Piaście Gliwice, a jego były klub na koniec sezonu spadł szczebel niżej.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV

Pobierz naszą aplikację