115 lat temu rozpoczął się Turniej Jesienny - pierwsze rozgrywki piłkarskie Krakowa

115 lat temu Tadeusz Konczyński zorganizował turniej, który uznać można za pierwsze rozgrywki piłkarskie Krakowa. Jednym z uczestników gier była drużyna Wisły.


  • 13.10.2021r.
  • HistoriaWisly


Futbol był obecny w Krakowie już w XIX wieku, a to za sprawą doktora Henryka Jordana, roku który z wielką energią propagował wśród młodzieży gry i zabawy ruchowe. W 1906 zainteresowanie futbolem gwałtownie wzrosło, do czego przyczyniło się wyzwanie rzucone przez futbolistów ze Lwowa. Dwa mecze rozegrane z nimi na początku czerwca przyciągnęły uwagę opinii publicznej. Krakowskim piłkarzom uświadomiły zaś, że warto uporządkować swoją grę i większą uwagę poświęcić oficjalnym prawidłom futbolu. Jesienią 1906 roku sportowy zapał krakowskiej młodzieży dostrzegł Tadeusz Konczyński i postanowił usystematyzować podwawelskie piłkarstwo. Ten literat, będący także działaczem Towarzystwa Zabaw Ruchowych, rozpisał „match międzyszkolny” - turniej dla dzikich drużyn.

Reguły rywalizacji były dość skomplikowane. Rozgrywano jednocześnie po trzy mecze. Z zawodów odpadała drużyna, która przegrała dwa razy z rzędu, lub miała na koncie o dwa mecze przegrane więcej niż wygrane. Mało tego wyniki uzyskane przeciwko odpadającym z zawodów nie liczyły się pozostałym drużynom. Dla osób postronnych musiały to być bardzo niejasny regulamin. Choć prasa kilkukrotnie informowała o turnieju, to jednak nie podawała dokładnych wyników ani końcowej klasyfikacji. Z tego względu o Turnieju Jesiennym tak naprawdę wiadomo niewiele. Nie jest znana dokładna lista uczestników, sam termin rozpoczęcia zawodów też jest niepewny. Choć gazeta Nowa Reforma jasno stwierdzała, że „Match rozpoczął się w sobotę dnia 13 bm (tj. października)”, to inne wzmianki i wspomnienia sugerują, że mogła to być faza finałowa, poprzedzona wcześniejszymi grami eliminacyjnymi.

Pomimo tych wszystkich wątpliwości Turniej Jesienny był bardzo ważnym wydarzeniem w początkach krakowskiego piłkarstwa. Utrwalił zainteresowanie młodzieży futbolem, zwrócił też uwagę społeczeństwa na to, co do tej pory było jedynie zabawą, a stawało się rywalizacją sportową. Co więcej, to właśnie przy okazji turnieju prasa pierwszy raz odnotowała istnienie drużyny Wisły. Nowa Reforma 21 października 1906 roku zauważała, że „wśród walki na pierwszy plan wysuwają się Czerwoni, klub. św. Anny, klub św. Jacka i klub Wisła” (warto dodać, że Czerwoni to klub Jenknera, który niedługo później połączył się z Wisłą).

Fotogalerie

Wisła Kraków TV