Andrzej Iwan wraca na R22!

Wybitny zawodnik, legendarna „siódemka” Wisły, która na stałe zapisała się na kartach historii 13-krotnego mistrza Polski. Ulubieniec publiczności, reprezentant kraju i uczestnik dwóch edycji mundialu i medalista jednej z nich po latach wraca na R22 w innej niż dotychczas roli. Andrzej Iwan dołącza do działu skautingu Białej Gwiazdy i wraz z Arkadiuszem Głowackim oraz jego współpracownikami będzie poszukiwał zawodników pod kątem gry w pierwszym zespole.


  • 18.02.2021r.
  • Jakub Sumera
  • Joanna Żmijewska

Andrzej Iwan urodził się 10 listopada 1959 roku w Krakowie i w lokalnej Wandzie stawiał pierwsze piłkarskie kroki. Szybki rozwój zawodnika i nieprzeciętne umiejętności sprawiły, że w sezonie 1975/1976 zamienił Nową Hutę na R22. Na debiut nie musiał długo czekać, bowiem już w wieku 17 lat zaliczył debiut na seniorskim szczeblu. Po raz pierwszy koszulkę z białą gwiazdą przywdział w starciu z GKS-em Tychy, pojawiając się na murawie w 57. minucie potyczki. Występ młodego gracza pozytywnie ocenił szkoleniowiec krakowian Aleksander Brożyniak, który nie bał się stawiać na młodziana wchodzącego do pierwszego zespołu. Na premierową bramkę w wiślackim trykocie „Ajwen” musiał poczekać do rundy wiosennej sezonu 1976/1977, kiedy to pokonał bramkarza szczecińskiej Pogoni. Niedługo później, w pucharowym starciu przeciwko Zagłębiu Sosnowiec, Wiślak zdobył swojego pierwszego hat-tricka.

Mistrzostwo z Wisłą, na mistrzostwa z reprezentacją

Iwan czynił regularne postępy, a swoją boiskową postawą zapracował na miejsce w podstawowym składzie Białej Gwiazdy, stając się jednym z kluczowych zawodników drużyny dowodzonej przez trenera Oresta Lenczyka, która w sezonie 1977/1978 sięgnęła po tytuł mistrza Polski. Fakt ten nie umknął uwadze selekcjonera Jacka Gmocha, który postanowił powołać 19-letniego wówczas zawodnika na mistrzostwa świata w Argentynie, gdzie w starciu z Tunezją zadebiutował w trykocie z orzełkiem na piersi. Cztery lata później „Ajwen” został medalistą mundialu, będąc członkiem zespołu, który na turnieju w Hiszpanii zajął 3. miejsce.

Lider w Krakowie, lider w Zabrzu

W kolejnych sezonach Andrzej Iwan był wiodącą postacią zespołu z Reymonta. Notował wiele bramek oraz asyst, które bardzo często zapewniały Wiśle cenne zdobycze punktowe, przez co stał się prawdziwym idolem kibiców. Trafienia „Ajwena” nie uchroniły jednak zespołu, który w sezonie 1984/1985 sensacyjnie spadł z ligi, a borykająca się z problemami finansowymi Biała Gwiazda postanowiła sprzedać swojego kluczowego zawodnika do Górnika Zabrze. Na Śląsku Iwan potwierdzał swoją piłkarką klasę i wraz z Trójkolorowymi sięgnął po trzy tytuły mistrzowskie, po czym spróbował swoich na obcej ziemi, przenosząc się do Vfl Bochum. W niemieckim klubie krakowianin spędził rok, po czym wrócił do Zabrza, by następnie trafić do greckiego Arisu Saloniki, który był ostatnim przystankiem w profesjonalnej karierze Wiślaka.

Nierozerwalnie z futbolem

Po zawieszeniu butów na kołku Andrzej Iwan pozostał przy futbolu i spróbował swoich sił jako trener. W latach 1999-2001 asystował pierwszym szkoleniowcom Wisły Kraków. W sezonie 2000/2001 wspólnie z Adamem Nawałką poprowadzili Białą Gwiazdę po mistrzowską koronę. U boku przyszłego selekcjonera reprezentacji Polski racował także w Lubinie, gdzie wspólnie prowadzili drużynę miejscowego Zagłębia. W ostatnich latach „Ajwen” odnajdywał się również jako ekspert oraz komentator piłkarski, relacjonując także poczynania piłkarzy z ulicy Reymonta.

Legenda wR22aca do domu

Teraz Andrzej Iwan wraca do swojej ukochanej Wisły, dołączając do działu skautingu krakowskiego klubu, gdzie skupi się na poszukiwaniu utalentowanych zawodników, którzy w przyszłości mogą stanowić siłę Białej Gwiazdy.

Zamów limitowaną koszulkę RETRO z numerem 7 i nazwiskiem Iwan >>

Fotogalerie

Wisła Kraków TV

Pobierz naszą aplikację