Biznesowe podsumowanie roku 2020

Za nami niełatwy rok 2020, w którym jednak pomimo trudności, jakie niosła ze sobą pandemia, wspólnie z naszymi partnerami biznesowymi udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw i projektów. Zapraszamy na podsumowanie biznesowej działalności Białej Gwiazdy.


  • 12.01.2021r.
  • Wisła Biznes

Powstanie nowej koncepcji programu partnerskiego - Wisła Biznes

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska biznesowego zgromadzonego wokół Wisły Kraków oraz chcąc je jeszcze bardziej zintegrować, postanowiliśmy na początku 2020 roku powołać do życia Wisłę Biznes. Koncepcja została poparta wieloma rozmowami z partnerami biznesowymi 13-krotnego mistrza Polski, a inspiracją do zmiany okazała się wizyta przedstawicieli krakowskiej Wisły w Rapidzie Wiedeń i poznanie tajników biznesowego funkcjonowania klubu ze stolicy Austrii. Wisła Biznes czerpie część wzorców z powstałego w 2017 roku Klubu Biznesu 1906. Koncepcja została rozszerzona o dodatkowe poziomy zaangażowania, aby zwiększyć możliwość przynależenia do Wisły w sferze biznesowej.

Symbol naszego klubu, czyli biała gwiazda - składa się z pięciu ramion, dlatego też każdy członek Wisły Biznes jest posiadaczem jednego z pięciu pakietów: Sponsor, Partner Elite, Partner, Gold i Pro. Zaproponowane pakiety różnią się poziomem zaangażowania (więcej informacji). Nowość stanowi fakt, że członkiem Wisły Biznes może być nie tylko firma, ale również osoba fizyczna. Z myślą o tej drugiej grupie stworzyliśmy pakiet Pro.

Ponadto powstała dedykowana strona internetowa, a program partnerski może pochwalić się aplikacją „Wisła Biznes” - stworzoną przez Partnera Wisły Kraków firmę Salumanus we współpracy z Tech Design. Aplikacja ta umożliwia członkom pozostanie na bieżąco z biznesowymi informacjami z życia Klubu oraz ułatwia komunikację z pozostałymi partnerami lub z przedsiębiorcami.

Gala WISŁA BIZNES 2020

13 lutego o symbolicznej godzinie 19:06 w hotelu Novotel Kraków City West odbył się event z udziałem Sponsorów i Partnerów. Podczas tego wydarzenia mogliśmy podsumować 2019 rok pod kątem biznesu oraz przedstawić plany na najbliższe miesiące. Obecni na gali goście mogli usłyszeć o nowej koncepcji programu partnerskiego zrzeszającego biznesową społeczność Wisły Kraków - Wisła Biznes. Ponadto wydarzenie okrasiło wręczenie Sponsorom i Partnerom Wisły Kraków nagród w 5 kategoriach: Sponsor Klubu, Wyjątkowy Projekt, Innowacja, Wiślackie Zaangażowanie oraz Lojalność w Biznesie. Zwieńczenie stanowiła licytacja 3 wiślackich zegarków polskiej firmy Balticus, które zostały sprzedane za łączną kwotę 43 tysięcy złotych.

W gali wzięło udział 140 osób, które reprezentowały 97 firm należących do wiślackiej społeczności biznesowej.

Pierwsze Otwarte Spotkanie Wisły Biznes w 2020 roku

27 lutego miało miejsce Pierwsze Otwarte Spotkanie Wisły Biznes w 2020 roku w nowej formule. W Loży Prezydenckiej Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, w której odbywało się spotkanie - pojawiło się kilkadziesiąt osób chcących posłuchać o możliwościach płynących ze współpracy z Wisłą Kraków. Była to dla nas możliwość zaprezentowania firmom zewnętrznym koncepcji Wisły Biznes i korzyści z niej wynikających.

Na dobrą frekwencję podczas tego spotkania niewątpliwie wpływ miała obecność gościa specjalnego, ówczesnego Członka Rady Nadzorczej, a obecnie Prezesa Zarządu Wisły Kraków - Dawida Błaszczykowskiego. Nasz gość w inspirującej rozmowie opowiedział o swoich początkach w biznesie, o łączeniu swojej pracy zawodowej z funkcją, którą pełni w Klubie, a także przedstawił możliwe korzyści, jakie firma może czerpać ze współpracy z Wisłą Kraków.

Emisja akcji. Wisła Nigdy Nie Zginie!

Po sukcesie pierwszej emisji akcji klubu, dzięki której udało się zebrać kapitał w wysokości 4 000 000 zł, Wisła Kraków postanowiła uruchomić nową emisję akcji. Cała kampania została zainspirowana słowami wypowiedzianymi przez kapitana Jakuba Błaszczykowskiego do fanów Białej Gwiazdy po wygranym meczu z Pogonią Szczecin „Nigdy Nie Zginie!”. Tym razem Wisła Kraków wyemitowała 42 800 akcji, dzięki którym udało się uzyskać kapitał w wysokości 3 091 000 zł.

Cała Wisła Zawsze Razem!

Kwiecień, jak i kolejne miesiące, stał pod znakiem pandemii Covid-19. Restrykcje związane z zamknięciem stadionów i odwołaniem meczów  spowodowały spadek przychodów Wisły Kraków z dnia meczowego oraz przestojem w handlu stacjonarnym.

To właśnie wtedy o swojej sile przypomniała cała społeczność biznesowa, która nieraz udowadniała, że „Wisła Nigdy Nie Zginie”. Pomimo trudnych warunków gospodarczych i sytuacji kryzysowej związanej z pandemią, chęć dalszej współpracy z Białą Gwiazdą zadeklarowało całe grono Sponsorów i Partnerów Biznesowych krakowskiej Wisły.

Macron Sponsorem Technicznym Wisły Kraków

W lipcu Wisła Kraków oficjalnie ogłosiła współpracę z włoską marką odzieżową Macron. Tym samym zakończyła się trwająca 10 lat kooperacja z Adidasem. Macron to firma, która istnieje na rynku od 1971 roku. W swoim portfolio włoska marka może pochwalić się współpracą z przedstawicielami związków piłkarskich czy klubów z wielu krajów i najmocniejszych lig piłkarskich w Europie takich, jak m.in.: Hellas Verona, SS Lazio, Udinese Calcio, Club Brugge, Hannover 96, Deportivo de La Coruña, Real Sociedad, Sporting Lizbona, Nottingham Forest, Stoke City, AJ Auxerre, FC Nantes czy OGC Nice. Macron jest również Oficjalnym Partnerem UEFA i dostawcą strojów dla sędziów nadzorujących mecze w ramach wszystkich rozgrywek prowadzonych pod egidą tej organizacji.

Umowa między Wisłą a Macronem obowiązywać będzie przez co najmniej 5 lat. Współpraca ta stanowi o jednym z filarów strategicznego rozwoju klubu, ponieważ zakłada stworzenie dedykowanych koszulek oraz budowę nowego sklepu kibica.

Nowe i przedłużone umowy sponsorskie

Biznesowy start nowego sezonu PKO Ekstraklasy 2020/2021 w wykonaniu Wisły Kraków okazał się niezwykle szczęśliwy. Trudna sytuacja gospodarcza w kraju i liczne obostrzenia nie zahamowały rozwoju klubu w obszarze sponsoringu, a wręcz przeciwnie. Do grona Sponsorów dołączyły firmy ASTOR oraz PRODiM, a CASS Construction and Steel oraz Nowak-Mosty postanowiły przedłużyć umowy sponsorskie, jednocześnie jeszcze bardziej angażując się w działalność Białej Gwiazdy.

Firma ASTOR, która wspiera Klientów w zakresie automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych, od lat współpracująca z Wisłą Kraków - postanowiła jeszcze bardziej zwiększyć swoje zaangażowanie, co skutkowało ogłoszeniem krakowskiej firmy Oficjalnym Sponsorem. ASTOR może poszczycić się kooperacją z Kawasaki Robotics, jednocześnie odpowiadając za rozwój japońskiej marki w dziedzinie sprzedaży, marketingu produktowego oraz współpracy w kanale partnerskim w 12 krajach w Europie Centralnej i Wschodniej. Pokłosiem tej współpracy jest pojawienie się logo Kawasaki Robotics na plecach trykotów Białej Gwiazdy, a dotychczasowa współpraca weszła na jeszcze wyższy poziom.

Doskonale znana wszystkim kibicom Wisły Kraków firma PRODiM w październiku postanowiła rozszerzyć współpracę z Białą Gwiazdą,zyskując tytuł Sponsora klubu. Dotychczasowa współpraca, która dotyczyła m.in. wsparcia przez firmę młodzieżowej drużyny U-18, została rozszerzona o drużynę U-17, co spowodowało, że zawodnicy tych dwóch grup młodzieżowych mogą z dumą prezentować logo PRODiM na froncie koszulek meczowych. Ponadto na mocy podpisanej umowy logo widnieje na ściankach medialnych, a reklamę firmy można zobaczyć m.in. na bandach LED podczas meczów Wisły Kraków.

„Nie jest wielką sztuką podpiąć się do klubu, który właśnie zdobywa mistrzostwo Polski. Sztuką jest być ze swoim klubem, kiedy wielu się od niego odwróciło” – takie słowa w jednym z wywiadów wypowiedział Prezes firmy Nowak-Mosty, Pan Władysław Nowak. Przed startem nowego sezonu kibice Białej Gwiazdy mogli się przekonać, że słowa Pana Władysława mają niezwykłą moc. Firma Nowak-Mosty zwiększyła swoje zaangażowanie, a umowa sponsorska będzie obowiązywać minimum do 2023 roku. Na mocy przedłużonej umowy logo przedsiębiorstwa widnieć będzie nie tylko na strojach pierwszego zespołu, ale również na rękawach koszulek zawodników drużyn z Akademii Wisły Kraków.

W maju do grona Sponsorów klubu dołączyła firma CASS Construction and Steel Structures. Początkowa współpraca dotyczyła ekspozycji reklamy wielkoformatowej, reklam na bandach LED oraz na ściankach medialnych i na ławkach rezerwowych. Założona w 2014 roku staszowska firma szybko dała się poznać fanom krakowskiej Wisły, że darzy klub zaufaniem i chce być ważnym ogniwem w odbudowie potęgi Białej Gwiazdy. W dniach 18-23 maja drużyna Wisły Kraków przebywała na zgrupowaniu w Hotelu Arłamów, a jego fundatorem była właśnie firma CASS. W sierpniu mogliśmy z dumą poinformować, że Sponsor przedłużył umowę do końca sezonu, a jego logotyp widnieć będzie na spodenkach meczowych pierwszego zespołu.

Sponsor Meczu

Rekordowy pod względem liczby Sponsorów Meczu okazał się rok 2020, ponieważ aż 6 razy spotkania Białej Gwiazdy były organizowane przy ich udziale.

8 marca na własnym stadionie podejmowaliśmy zespół Lecha Poznań i to właśnie wtedy pierwszy raz w ubiegłym roku tytuł Sponsora Meczu uzyskała firma Nowak-Mosty. Ponadto przedsiębiorstwo z Dąbrowy Górniczej wsparło akcję, która miała miejsce podczas meczu z Kolejorzem „Kto kocha, ten wierzy! Siła w młodzieży!”, zostając jednocześnie jej Sponsorem. W czerwcu zaś Sponsorem Meczu z Legią Warszawa została firma Salvum Odszkodowania. Sezon 2020/2021 przy R22 zainaugurował mecz ze Śląskiem Wrocław, a decyzję o sponsorowaniu tego wydarzenia podjął znany fanom Wisły krakowski deweloper - Dasta Invest.  28 września z dumą ogłosiliśmy, że Sponsorem Meczu z Lechią Gdańsk został Sponsor Główny Wisły Kraków - LV BET. Pomimo braku kibiców na stadionie, po raz kolejny mieliśmy okazję się przekonać, jak wielką siłą Wisły Kraków są jej kibice. Stowarzyszenie Socios Wisła Kraków, bo to o nim mowa, zostało Sponsorem Meczu z Zagłębiem Lubin. Koniec roku przy R22 zakończył się ligowym klasykiem, a naprzeciw siebie stanęły drużyny Wisły Kraków i Legii Warszawa. To wydarzenie również spotkało się z silnym wsparciem firmy Nowak-Mosty. Przed meczem z Legią Warszawa odbyło się specjalne studio meczowe, które transmitowane było LIVE na klubowym kanale YouTube. Wspólnie ze Sponsorem Meczu firmą Nowak-Mosty mogliśmy urozmaicić czas Kibicom przed Derbami Polski.

Reklama wielkoformatowa

Pandemia Covid-19 spowodowała, że kluby z wielu lig musiały znaleźć alternatywne formy reklamy, których zadaniem miało być pokrycie utraconych przychodów związanych z brakiem kibiców na stadionach. Nie inaczej Wisła Kraków, która postanowiła zasłonić puste krzesełka reklamami wielkoformatowymi. W zaskakująco szybkim tempie zaoferowana powierzchnia reklamowa zapełniała się logotypami firm, najczęściej obecnych Sponsorów, którzy w ten sposób postanowili jeszcze bardziej wesprzeć klub. Na reklamach wielkoformatowych, które zajęły niemal 830 metrów kwadratowych, mogliśmy zobaczyć logotypy takich firm i organizacji, jak LV BET, Nowak-Mosty, CASS Contructions and Steel Structures, PRODiM, Dasta Invest, Socios, Mirex Transport, Hotel Arłamów, Antrans oraz miasto Kraków. Obecność reklamy daje firmie wysoką skuteczność budowania rozpoznawalności marki, ponieważ oko kamery w trakcie meczu przez większość czasu skierowane jest w stronę reklam. Ponadto widoczny logotyp podczas meczu, gdy klub boryka się z problemami wynikającymi z obecnej sytuacji gospodarczej w kraju, pozwala zbudować emocjonalną więź na linii kibic-firma.

Wsparcie i wspólne inicjatywy wiślackiej społeczności biznesowej.

Sytuacja związana z pandemią zmusiła całą społeczność biznesową do szybkiego przystosowania się do obecnych realiów. Był to implus do przeniesienia większość działań aktywizujących do świata online i odnalezienia alternatywnych form reklamy. Rozpoczęliśmy cotygodniową wysyłkę newslettera do kibiców Wisły Kraków, który zawierał w sobie oferty członków Wisły Biznes. Ponadto reklamę partnerów biznesowych Wisły Kraków kibice mogli zobaczyć podczas licznych meczów rozgrywanych przez naszą drużynę e-sportową Wisłę All in! Games Kraków w grę FIFA 20z takimi klubami, jak m.in. Legia Warszawa czy też Slavia Praga. W mediach społecznościowych Białej Gwiazdy pojawiało się wiele cyklów skierowanych do fanów krakowskiej Wisły, które swoim patronatem obejmowały firmy związane z klubem.

Ponadto w tym czasie Wisła Kraków wspierała wiele inicjatyw społecznych angażując się w pomoc szpitalom oraz tym najbardziej potrzebującym. Wspólnie z OSHEE dostarczyliśmy do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie wodę, izotoniki oraz batony energetyczne. Wraz z grupą FoodCare wsparliśmy szpitale w walce z epidemią koronawirusa. W ramach akcji woda oraz inne napoje dotarły do Szpitala Uniwersyteckiego oraz Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Sekcje Wisły Kraków w 2020 roku

Wisła Kraków AMP Futbol

W październiku pod ramiona Białej Gwiazdy dołączyła sekcja AMP Futbolu, więc tym samym przedstawiciele Husarii Kraków stali się częścią 13-krotnego mistrza Polski. Zawodnicy na co dzień występujący w szeregach nowo powstałej sekcji to w wielu przypadkach gracze, którzy stanowią o sile tego sportu w naszym kraju! Tytuł Sponsora Głównego sekcji objął Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Długo nie trzeba było czekać na pierwsze sukcesy sekcji, ponieważ już w pierwszym sezonie zawodnicy z Białą Gwiazdą na piersi, sięgnęli po wicemistrzostwo Polski.

Wisła All in! Games Kraków

Rok 2020 okazał się szczęśliwy również dla sekcji e-sportowej Wisły Kraków. W sierpniu odbyła się 5. edycja światowego turnieju Betway Nine to Five. Po meczach, które przysporzyły fanom wiele emocji, nasza drużyna pokazała charakter i tym samym zdobyła mistrzostwo w tym prestiżowym turnieju. Na własnym podwórku Wisła Kraków w 2020 roku może poszczycić się tytułem wicemistrza Polski w CS:GO.

Wisła Kraków Blind Football

Koniec roku należał do ekipy Białej Gwiazdy, a to za sprawą odbywających się w Krakowie rozgrywek o Puchar Polski. W pierwszym spotkaniu zawodnicy Wisły Kraków BF zremisowali bezbramkowo z drużyną Śląska Wrocław BF, ale już w kolejnej potyczce zdominowali parkiet, wygrywając z Fundacją Nie Widząc Przeszkód, aż 5:0. Po ostatnim gwizdku zawodnicy z Białą Gwiazdą na piersi mogli cieszyć się z upragnionego triumfu.

Wisła Biznes - spotkania zamknięte

Zgodnie z ideą Wisły Biznes - regularnie odbywały się zamknięte spotkania dla członków wiślackiej społeczności biznesowej. Przez pandemię spotkania musiały przenieść się do świata wirtualnego, ale nawet to nie wpłynęło na integrację i wymianę myśli, doświadczeń i inspiracji między partnerami biznesowymi Wisły Kraków. Na spotkaniach zamkniętych nieraz mieliśmy okazję posłuchać znakomitych gości, którzy swoją obecnością wnosili dodatkową wartość. W listopadzie podczas jednego z takich spotkań, mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli firmy Macron - Roberto Casorali oraz Michele Becciu. Dyrektor marketingu włoskiej marki odzieżowej, Pan Roberto, nieraz podczas swojego wystąpienia podkreślał, jak ważna z punktu widzenia firmy jest współpraca z 13-krotnym mistrzem Polski.

Grudniowe, ostatnie w 2020 roku, spotkanie stało pod znakiem nowej sekcji Wisły Kraków AMP Futbol. Podczas tego wydarzenia mogliśmy uczestnikom przybliżyć kulisy działań organizacyjnych sekcji oraz motywacji zawodników. Jednym z uczestników był Bogdan Kapłon, który pełni rolę wiceprezesa Stowarzyszenia AMP Futbol Kraków, opowiedział o funkcjonowaniu sekcji o problemach i wyzwaniach, które stoją przed sekcją. Następnie partnerzy biznesowi klubu mogli posłuchać pełnej inspiracji i motywacji prezentacji Przemysława Świercza. Zawodnik Białej Gwiazdy oraz kapitan reprezentacji Polski w poruszający sposób opowiedział o swojej historii związanej z tym sportem. Przemysław w swojej prezentacji zwrócił uwagę, jak ważne w osiąganiu założonych celów jest odpowiednie budowanie zespołu. Przemek poza tym, że jest zawodnikiem AMP Futbolu, to jesteś również trenerem biznesu, prowadzi szkolenia z zakresu motywacji i zarządzania ludźmi oraz zespołem. W dobie pandemii Covid-19 wiele firm przeszło na pracę zdalną, co dla wielu pracowników może okazać się demotywujące. Stąd też Przemysław opowiedział nam o skutecznych narzędziach do motywacji pracowników i sposobach zarządzania zespołem tak, aby przedsiębiorstwo osiągało zadowalające wyniki.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV

Pobierz naszą aplikację