Kilka słów o rywalu: Chojniczanka Chojnice

Po dwutygodniowej przerwie piłkarze Białej Gwiazdy wracają do gry. W piątkowy wieczór rywalem Wiślaków będzie Chojniczanka Chojnice, z którą krakowianie powalczą o cenne trzy punkty. Z tej okazji postanowiliśmy nieco bliżej przybliżyć sylwetkę rywala i sprawdziliśmy, co słychać u Żółto-Biało-Czerwonych.


  • 29.09.2022r.
  • Redakcja
  • B. Ziółkowski

Początki klubu z Chojnic sięgają 1930 roku, kiedy został zarejestrowany Klub Sportowy Chojniczanka. Od momentu powstania Żółto-Biało-Czerwoni występowali na poziomie klasy B. W 1935 roku zawodnicy z Chojnic byli bliscy awansu do klasy A, lecz w barażowym spotkaniu lepsza okazał się ekipa Bałtyku Gdynia, skutkiem czego do wybuchu II wojny światowej Chojniczanka brała udział w rozgrywkach B klasy.

Awans na szczebel centralny

 W 1949 roku miejscowi piłkarze po raz pierwszy w historii klubu wzięli udział w spotkaniu międzynarodowym, wysoko przegrywając z czechosłowackim Sokołem Brno (1:6). Cztery lata później klub zmienił nazwę na „Budowlani”, a już w 1954 roku udało im się wywalczyć awans do III ligi. W 1957 roku działacze klubu przywrócili jednak do historycznej nazwy KS Chojniczanka. Największy dotychczasowy sukces Żółto-Biało-Czerwonych miał miejsce w sezonie 1971/72, kiedy to zawodnicy Chojniczanki zdobyli Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim, z kolei na centralnym pokonali Znicza Pruszków (2:1), Zagłębie Sosnowiec (2:1) i awansowali do 1/8 finału, gdzie odpadli z GKS Katowice (0:1).

Lata współczesne

W 2010 roku Piłkarze Chojniczanki po raz pierwszy zagrali na poziomie II ligi zachodniej, a po trzech latach wywalczyli awans na zaplecze Ekstraklasy, gdzie spędzili łącznie siedem lat, po czym zmuszeni byli pożegnać się z drugim poziomem rozgrywkowym w Polsce, na który powróciła po dwóch sezonach gry w II lidze.

Po raz 2.

Jak dotąd piłkarze Wisły Kraków i Chojniczanki Chojnice rywalizowali ze sobą tylko raz. Miało to miejsce sześć lat temu – 27.09.2016 roku – w ramach 1/8 finału Pucharu Polski.  Wówczas lepsi okazali się Wiślacy, którzy po trafieniach Rafała Boguskiego i Krzysztofa Mączyńskiego pokonali rywala 2:1 i zameldowali się w kolejnej rundzie.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV