Kilka słów o rywalu: Górnik Zabrze

Październikowa przerwa reprezentacyjna dobiegła końca. Czas więc na powrót emocji związanych z ligowymi występami piłkarzy krakowskiej Wisły, którzy w sobotnie popołudnie wybiegną na murawę stadionu przy ulicy Roosevelta w Zabrzu, gdzie staną naprzeciw ekipie miejscowego Górnika. Z tej okazji postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się najbliższemu rywalowi Wiślaków.


  • 13.10.2021r.
  • Redakcja
  • P. Marczewski

Początki zabrzańskiego Górnika sięgają 1948 roku, kiedy to fuzja KS "Zjednoczenie" z KS "Zabrze", a następnie ogólnokrajowa reorganizacja sportu spowodowała przejęcie opieki nad sportem górniczym przez zrzeszenie „Górnik”, tworząc jeden klub na terenie Zabrza. Klub, który szybko zaczął piąć się po kolejnych szczeblach rozgrywkowych, dzięki czemu już cztery lata później zameldował się w II lidze, a w 1957 roku wywalczył swój pierwszy mistrzowski tytuł.

Złote lata klubu z Zabrza

W kolejnych latach Górnik wyrósł na czołową drużynę ligi, która rok w rok zajmowała miejsca na podium i zdobywała medale. Okres świetności klubu z Zabrza przypadł na lata 60-te, 70-te oraz 80-te XX wieku, kiedy to z powodzeniem rywalizował na krajowym podwórku, gdzie wywalczył łącznie 14 tytułów mistrza Polski, a także na arenie międzynarodowej, godnie reprezentując Polskę w starciach z najlepszymi drużynami na starym kontynencie. Wówczas w szeregach zabrzan występowało również liczne grono uznanych zawodników, którzy stanowili o sile nie tylko śląskiego klubu, lecz także reprezentacji Polski. Wspomnieć należy chociażby takich piłkarzy, jak Włodzimierz Lubański, Waldemar Matysik czy Andrzej Iwan.

Na zwycięskim szlaku

Przed sobotnim spotkaniem w lepszych humorach z pewnością znajdują się Górnicy, którzy w ostatniej kolejce pokonała na własnym stadionie drużynę Wisły Płock 4:2, dzięki czemu awansowali na 9. miejsce w ligowej tabeli. W starciu z Nafciarzami po raz pierwszy w meczowych statystykach zapisał się Lukas Podolski, który zanotował asystę przy jednym z trafień. Teraz podopieczni trenera Jana Urbana, który przed sezonem powrócił do klubu, z którym święcił największe sukcesy, postarają się kontynuować dobrą passę i wzbogacić swoje konto o kolejne trzy punkty.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV