Kilka słów o rywalu: Legia Warszawa

W hicie 6. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy piłkarze 13-krotnego mistrza Polski podejmą na własnym terenie Legię Warszawa, z którą powalczą o kolejne ligowe punkty w sezonie 2021/2022. Zanim jednak to nastąpi, postanowiliśmy nieco przyjrzeć się najbliższemu rywalowi Wiślaków i przybliżyliśmy historię Wojskowych.


  • 26.08.2021r.
  • Redakcja
  • B. Ziółkowski

Historia warszawskiej Legii sięga marca 1916 roku, kiedy to stacjonujący w lasach nieopodal Maniewicz na Wołyniu żołnierze Legionów Polskich założyli pierwszy wojskowy zespół piłkarski o nazwie „drużyna Legionowa”. Ta jesienią 1916 roku przeniesiona została do Warszawy, a 31 lipca 1922 roku przyjęła nazwę Legia, której pomysłodawcą był wychowanek krakowskiej Wisły - Stanisław Mielech. W 1927 roku klub po raz pierwszy awansował do Klasy A, kwalifikując się tym samym do nowo powstałej Polskiej Ligi Piłki Nożnej. 8 maja 1927 roku Legioniści odnieśli swoje pierwsze ligowe zwycięstwo, pokonując w Łodzi Klub Turystów 6:1.

Od 1930 roku drużyna rozgrywa swoje spotkania na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, a pierwszym meczem na nowym obiekcie było spotkanie z Europą Barcelona zakończone remisem 1:1. 1936 roku przyniósł jedyny jak dotąd w swojej historii spadek z najwyższej klasy rozgrywkowej. Władze klubu podjęły działania mające na celu jak najszybszy powrót Legii na piłkarskie salony. Starania działaczy nie przynosiły jednak skutków, przez co w 1938 roku zdecydowano się rozwiązać większość sekcji klubu, w tym tę piłkarską.

Powojenna odbudowa

Sekcję piłkarską reaktywowano dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Początkowo drużyna rozgrywała spotkania towarzyskie, jednak już w 1946 roku przystąpiła do rywalizacji w pierwszych powojennych mistrzostwach Polski, gdzie zajęła drugie miejsce w grupie, ustępując miejsca jedynie swojej lokalnej rywalce i późniejszemu mistrzowi - Polonii. Od listopada 1949 roku Legia występowała pod nazwą Centralny Wojskowy Klub Sportowy Warszawa i oficjalnie stała się klubem wojskowym, dzięki czemu mogła pozyskiwać piłkarzy z innych klubów w ramach poboru.

Pierwsze sukcesy

29 września 1955 roku Legioniści sięgnęli po swoje premierowe trofeum, pokonując w finale Pucharu Polski Lechię Gdańsk 5:0. Z kolei niecałe 2 miesiące później - 20 listopada - wywalczyła pierwszy w historii tytuł mistrza Polski, inkasując tym samym dublet. Sukces ten udało się powtórzyć także rok później. Wtedy wówczas stołeczna ekipa zadebiutowała także w europejskich pucharach, mierząc swoje siły ze Slovanem Bratysława.

W latach 60-tych XX wieku Legia stała się jednym z czołowych polskich klubów, co potwierdziła zdobyciem kolejnych trofeów. Warszawianie triumfowali w rozgrywkach ligowych, a także w Pucharze Polski. Nie inaczej było w kolejnych dekadach, kiedy to w szeregach Wojskowych występowało wielu zawodników, którzy stanowili również o sile reprezentacji Polski. Jednym z nich był między innymi Kazimierz Deyna, który przez ekspertów uważany jest za jednego z najlepszych polskich piłkarzy w historii.

Na europejskich arenach

W sezonie 1995/1996 zawodnicy Legii mogli zaprezentować się na arenie międzynarodowej, awansując do prestiżowych rozgrywek Ligi Mistrzów. Stołeczna ekipa znalazła się w grupie z takimi zespołami, jak Spartak Moskwa, Blackburn Rovers czy Rosenborg BK, a w finalnym rozrachunku zajęła drugie miejsce i awansowała do ćwierćfinału, gdzie zmierzyła się z greckim Panathinaikosem Ateny, który okazał się jednak przeszkodą nie do przejścia. W późniejszym czasie Legia Warszawa regularnie zajmowała miejsca na podium ligowej tabeli i reprezentowała Polskę na europejskich boiskach.

Złota dekada

Ostatnie 10 lat to niewątpliwie najlepszy okres w historii Wojskowych, którzy w tym czasie 7-krotnie sięgnęli po mistrzowską koronę, 5-krotnie zdobyli krajowy puchar, a ponadto niezmiennie prezentowali swoje umiejętności w europejskich rozgrywkach - w Lidze Europy oraz w fazie grupowej Ligi Mistrzów, do której awansowali w sezonie 2016/2017, rywalizując z Realem Madryt, z Borussią Dortmund oraz ze Sportingiem Lizbona.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV