Piłkarze na badaniach, czyli przygotowania czas zacząć!

Nowy tydzień dla ekipy Białej Gwiazdy zaczął się bardzo intensywnie, nadszedł bowiem moment powrotu z urlopów i wakacji. Piłkarze w poniedziałek oraz wtorek przechodzić będą badania diagnostyczne otwierające okres przygotowawczy do nowego sezonu i mające na celu umożliwienie indywidualnego podejścia do zawodników oraz odpowiedniego dopasowania obciążeń.


  • 17.06.2019r.
  • M. Chlebek
  • Przemysław Marczewski

Pikarze zostali poddani badaniom w specjalistycznej Pracowni Badań Czynnościowych na AWF w Katowicach. O testach opowiadał Miłosz Drozd z Katedry Teorii i Praktyki Sportu, który zdradził, na czym one polegają i co mają na celu.

„Na chwilę obecną zawodnicy są na etapie badań diagnostycznych w celu określenia profilu motorycznego. Zazwyczaj jak to bywa w klubach na wysokim poziomie po okresie wypoczynkowym dokonuje się diagnostyki potencjału motorycznego. W pierwszej kolejności badany jest skład masy ciała, mający na celu określenie zarówno poszczególnych parametrów związanych z tkanką tłuszczową danych segmentów ciała, jak i tkankę mięśniową. Oczywiście to wszystko korelujemy z masą ciała. W dalszej kolejności jest część rozgrzewkową i testy motoryczne” - opisywał wykonywane czynności Miłosz Drozd.

Wyniki badań są szczególnie ważne w kontekście przygotowywania planów treningowych i doboru odpowiednich obciążeń dla poszczególnych zawodników, co pozwala na pełne wykorzystanie ich potencjału. „Wszystkie obciążenia treningowe, które będą potem ustalane przez sztab w aspekcie przygotowania motorycznego są oparte właśnie na testach potencjału motorycznego. Oczywiście, ze względu na specyfikę dyscypliny, główny nacisk kładziemy na kończyny dolne. Dla przykłądu, jesteśmy w stanie określić asymetrię mięśni, jeśli taka występuje, a następnie dokonać pewnych zmian tych wartości, tak, aby zniwelować ten dysbalans mięśniowy” - wyjaśnił specjalista przeprowadzający badania.

Po zakończonej części motorycznej na piłkarzy czekała już bieżnia, gdzie sprawdzona została ich wydolność, co stanowiło ostatni element badań przeprowadzonych w Katowicach. „Badania wydolnościowe mają określić indywidulane funkcje krążeniowo-oddechowe dla zawodników. Wszystko jest analizowane również z poborem krwi, oczywiście, w określeniu stref mleczanowych itd., tak, aby to badanie było jak najbardziej obiektywne i właściwe do zawodnika. Bez dwóch zdań, ten test nie jest zbyt przyjemny dla zawodnika, bo wykonuje go on do odmowy. Dodatkowo na twarzy ma maskę, aby zwiększyć dokładność wyników ze spirometrii, ponieważ posługujemy się metodą bezpośrednią, która jest znacznie lepsza niż metoda pośrednia, co pozwala na bardzo duże sprecyzowanie poszczególnych stref wysiłkowych” - zakończył Drozd.

Dodatkowo, zawodnicy Białej Gwiazdy poddani zostali także testom kardiologicznym w Zabierzowie. Wszystkie te badania umożliwiają indywidualne podejście sztabu do zawodników i odpowiednie dopasowanie obciążeń do danego piłkarza, ponieważ zróżnicowanie wiekowe czy potencjał motoryczny mają w tym przypadku niebagatelne znaczenie. A już w środę piłkarze przystąpią do pierwszych treningów w tym okresie przygotowawczym. 

Fotogalerie

Wisła Kraków TV

Pobierz naszą aplikację