Przedstawiamy beniaminka: Stal Mielec

Klub, który swoje największe sukcesy święcił w latach 70-tych ubiegłego wieku. Dwukrotny mistrz Polski, którego barwy reprezentowali tacy zawodnicy, jak Henryk Kasperczak czy Grzegorz Lato. Stal Mielec po 24 latach wraca na boiska Ekstraklasy. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć losy kolejnego z beniaminków.


  • 02.08.2020r.
  • Jakub Sumera

Historia klubu z Mielca sięga 10 kwietnia 1939 roku, kiedy to powołano do życia piłkarską sekcję klubu sportowego PZL Mielec. W skład ówczesnej drużyny wchodzili zawodnicy, którzy dotychczas reprezentowali barwy innych mieleckich klubów takich, jak Towarzystwo Gimnastyczne Sokół oraz AZS, a także pracownicy Wytwórni Płatowców NR 2 PZL. Pierwsze spotkanie nowo powstałej drużyny przeciwko lokalnemu TG Sokół Mielec zakończyło się zwycięstwem 4:1. W późniejszym czasie zespół rozegrał szereg innych sparingów, które również kończyły się triumfem. Z kolei zaplanowane na wrzesień 1939 roku towarzyskie starcie przeciwko drużynie Okęcia Warszawa nie doszło do skutku, co spowodowane było wybuchem II wojny światowej. W trakcie okupacji nie zaprzestano jednak rozgrywania meczów, a sportowa rywalizacja odbywała się na błoniach za lasem komunalnym.


W drodze na piłkarskie salony


W okresie powojennym Stal Mielec rozpoczęła ligowe zmagania i w 1946 roku przystąpiła do rywalizacji w rozgrywkach B-klasowych, by trzy lata później awansować szczebel wyżej. Zespół był systematycznie wzmacniany, a działacze i kibice liczyli na kolejne sukcesy. Za taki można niewątpliwie uznać wywalczenie przepustki do II ligi, czyli do rozgrywek ogólnokrajowych w 1955 roku. W swoim premierowym sezonie na tym szczeblu mielczanie zdołali się utrzymać, by w następnych sezonach konsekwentnie dążyć do realizacji zamierzonego celu, którym był awans do I ligi.


Dwukrotnie w mistrzowskiej koronie


W rozgrywkach 1960 roku udało się ten cel zrealizować i Stal Mielec zameldowała się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Premierowe spotkanie w I lidze odbyło się 19 marca 1961 roku, kiedy do Mielca zawitał ŁKS Łódź. Rywalizacja, którą z wysokości trybun oglądało około 15 tysięcy widzów, zakończyła się remisem 1:1. W swoim pierwszym sezonie na ekstraklasowych boiskach Stal zdołała zapewnić sobie utrzymanie, jednak rok później musiała pogodzić się ze spadkiem do II ligi. W Mielcu zaczęto czynić starania, by rozłąka z Ekstraklasą trwała jak najkrócej. Na boiska ówczesnej I ligi Biało-Niebiescy wrócili dopiero w sezonie 1968/1969, a prym w drużynie wiedli wówczas młodzi zawodnicy na czele z Henrykiem Kasperczakiem i Grzegorzem Lato, którzy kilka lat później poprowadzili Stal do największych sukcesów w historii, czyli wywalczenia dwóch tytułów mistrza Polski w sezonach 1972/1973 oraz w 1975/1976.


W kolejnych latach Stal ze zmiennym szczęściem poczynała sobie na najwyższym szczeblu ligowym, wywalczając po drodze tytuł m.in. wicemistrza kraju, a także godząc się ze spadkami, które kończyły się jednak szybkim powrotem do piłkarskiej elity. W sezonie 1995/1996 mielczanie zajęli 17. miejsce w ligowej tabeli i pożegnali się z piłkarską Ekstraklasą, do której wracają po 24 latach nieobecności. W odniesieniu sukcesu duży udział miał były zawodnik i trener Wisły Kraków Dariusz Marzec, który w minionych rozgrywkach pełnił rolę szkoleniowca mieleckiej drużyny.


Pojedynki z Białą Gwiazdą


Po raz pierwszy zespoły Wisły Kraków i Stali Mielec spotkały się 2 lipca 1961 roku na stadionie przy ulicy Reymonta w ramach 11. kolejki ówczesnej I ligi. Pełne emocji spotkanie zakończyło się zwycięstwem Białej Gwiazdy, która po bramkach Władysława Kawuli, Zbigniewa Lacha i Andrzeja Sykty pokonała zespół Biało-Niebieskich 3:1. Z kolei ostatni ligowy pojedynek pomiędzy tymi klubami miał miejsce 1 maja 1994 roku w Mielcu i zakończył się wysoką porażką graczy spod Wawelu 0:4. Łącznie Wisła i Stal mierzyły się ze sobą 49 razy, a bilans tych starć jest niezwykle wyrównany, bowiem 18-krotnie z triumfu mogli cieszyć się krakowianie, 15 razy padał wynik remisowy, natomiast 16 zwycięstw zanotowali piłkarze z województwa podkarpackiego. Nadchodzący sezon będzie więc okazją na poprawę dotychczasowych statystyk i ponowne spotkanie na ekstraklasowych boiskach.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV

Pobierz naszą aplikację