Jubileuszowy sprawdzian w Gorlicach

Przerwa reprezentacyjna nie musi oznaczać braku emocji związanych z występami piłkarzy Białej Gwiazdy. Tym razem Wiślacy zameldują się w Gorlicach, gdzie w sobotnie popołudnie staną naprzeciw drużynie miejscowego Glinika, czym uświetnią jubileusz 100-lecia klubu spod Łysej Góry.


  • 09.10.2021r.
  • Redakcja
  • B. Ziółkowski

Historia zespołu z doliny Ropy sięga 1921 roku, kiedy to zarejestrowano drużynę piłkarską pod nazwą RKS Siła, która rozpoczęła zmagania w rozgrywkach Klasy C, by po kilku sezonach zameldować się na B-klasie. W kolejnych latach Biało-Niebiescy ugruntowali swoją pozycję na lokalnym podwórku i z powodzeniem poczynali sobie na ligowych boiskach, awansując na coraz to wyższe szczeble. Takim oto sposobem drużyna Glinika dotarła na poziom III ligi, gdzie w sezonie 1984/1985 zajęła 2. miejsce, co do dzisiaj jest największym sukcesem w historii klubu ze wschodniej Małopolski, który rok później również uplasował się w górnej części ligowej tabeli i zakończył zmagania na 7. lokacie. Obecnie piłkarze Glinika Gorlice występują na szczeblu IV ligi, gdzie po 11 spotkaniach trwającej edycji rozgrywek plasują się na 7. pozycji w tabeli.

Zrealizować plan

Dla podopiecznych trenera Adriána Guľi spotkanie w Gorlicach będzie okazją na przetestowanie nowych schematów i wariantów gry. U stóp Łysej Góry szkoleniowiec Białej Gwiazdy, obok kontuzjowanych graczy, nie będzie mógł skorzystać z zawodników, którzy obecnie przebywają na zgrupowaniach reprezentacji narodowych. Ponadto starcie z czwartoligowcem to niewątpliwa szansa na pokazanie swoich umiejętności dla pozostałych piłkarzy, którzy dotychczas nie mieli zbyt wielu okazji do zaprezentowania swojego potencjału.

Po raz trzeci

Sobotnia potyczka nie będzie pierwszym spotkaniem pomiędzy krakowianami a gorliczanami. W przeszłości oba zespoły dwukrotnie mierzyły swoje siły, kiedy to stawały naprzeciw siebie jeszcze w latach 80-tych. Pierwsze z tych spotkań odbyło się pod Wawelem w 1985 roku i miało charakter towarzyski, a w finalnym rozrachunku zakończyło się zwycięstwem Wiślaków 3:1. Z kolei dwa lata później piłkarze obu drużyn spotkali się w ramach II rundy Pucharu Polski w Gorlicach. Emocjonujący mecz w dolinie Ropy nie znalazł rozstrzygnięcia w trakcie regulaminowego czasu gry, przez co do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne. Te skuteczniej wykonywali gracze z Grodu Kraka, czym zapewnili sobie awans do dalszej fazy pucharowych rozgrywek .  

Początek jubileuszowego spotkania w Gorlicach,  będzie można śledzić na żywo za pośrednictwem transmisji dostępnej na kanale Wisły Kraków na YouTube, zaplanowano punktualnie na godzinę 12.00.   

Fotogalerie

Wisła Kraków TV