Historia klubu

Historia klubu

Początki Białej Gwiazdy sięgają 1906 roku, gdy w organizowanym przez dr Tadeusza Konczyńskiego „Turnieju Jesiennym” wystąpiły dwa zespoły, które przyczyniły się do powstania późniejszej Wisły: „Niebiescy” pod wodzą kapitana i bramkarza Józefa Szkolnikowskiego, późniejszego pomysłodawcy nazwy Wisła, a także „Czerwoni” założeni przez Władysława Jenknera. Połączenie obu drużyn nastąpiło w 1907 roku przy zachowaniu nazwy Wisła oraz czerwonych koszulek, na których pojawiły się dwie niebieskie gwiazdy.

Wybuch I wojny światowej spowodował zawieszenie działalności Wisły na okres pięciu lat. Wiślacy oddali swoje tereny dla tworzących się Legionów pod wodzą Józefa Piłsudskiego. Sami zresztą ochoczo wstępowali w ich szeregi.  W tym pionierskim okresie w ciągu ośmiu lat Wisła rozegrała 123 mecze towarzyskie. Wygrała 66 spotkań, zremisowała 15, przegrała 43 mecze, a na boisku wystąpiło 81 zawodników.

Po odzyskaniu niepodległości rozgrywki piłkarskie polegały na rywalizacji w wyznaczonych okręgach i wyłanianiu wśród zwycięzców mistrza całego kraju. W 1926 roku Wisła Kraków wygrała jedyną w międzywojennej Polsce edycję krajowego pucharu. W grudniu tego samego roku dwanaście klubów uchwaliło powstanie Polskiej Ligi Piłki Nożnej, a pierwszy historyczny sezon zakończył się zdobyciem trofeum przez Wiślaków. Tak samo stało się w kolejnych rozgrywkach, a w obu przypadkach królem strzelców został legendarny Henryk Reyman.

W czasie drugiej wojny światowej piłkarze Białej Gwiazdy brali z sukcesami udział w okupacyjnych mistrzostwach Krakowa. 28 stycznia 1945 roku hejnał z wieży Mariackiej ogłosił rozpoczęcie meczu derbowego pomiędzy Wisłą i Cracovią w wyzwolonym mieście i był to symbol nowej ery nie tylko dla Polski, ale też dla piłkarskiej rywalizacji w stolicy Małopolski. W latach 1949 i 1950 Wiślacy znów sięgnęli po tytuł najlepszej drużyny w kraju, a rok później nie stało się tak tylko dlatego, że miano mistrza Polski otrzymał wówczas triumfator krajowego pucharu, a nie ligi. Tytuł trafił więc do Ruchu Chorzów, który w finale Pucharu Polski pokonał właśnie zespół z Krakowa.

Kolejny sukces pierwsza drużyna Wisły odniosła w 1967 roku wygrywając rozgrywki pucharu Polski. W ten sposób ekipa Białej Gwiazdy zadebiutowała w Pucharze Zdobywców Pucharów, a na kolejne trofeum czekała do 1978 roku, gdy pod wodzą Oresta Lenczyka zdobyła tytuł mistrza Polski. Była to przepustka do rozgrywek Pucharu Europy, w których Wisła dotarła aż do ćwierćfinału, pokonując po drodze takie marki jak Club Brugge i Zbrojovka Brno. Zaporą nie do przejścia okazało się szwedzkie Malmoe FF. Lata 80. nie były pasmem sukcesów w wykonaniu Wiślaków, którzy w 1985 roku trafili szczebel niżej i pozostali tam na cztery sezony. Ponowne pojawienie się w krajowej elicie nie spowodowało jednak powrotu dla czołówki drużyn w kraju i w 1994 roku Biała Gwiazda znów doznała goryczy spadku do niższej ligi. Wywalczony dwa lata później awans i przejęcie akcji klubu w 1997 roku przez Bogusława Cupiała rozpoczęło nowy etap w historii krakowskiego klubu.

W latach 1999-2011 Biała Gwiazda sięgnęła po osiem tytułów mistrza kraju, dwa krajowe puchary i jeden Superpuchar Polski. Wisła z sukcesami rywalizowała także w Europie, gdzie eliminowała takie drużyny jak Real Saragossa, Schalke 04 Gelsenkirchen czy AC Parma. Nadrzędnym celem Wiślaków w tamtym okresie był awans do elitarnej Ligi Mistrzów, ale na drodze do tego marzenia stały m.in. Real Madryt, Inter Mediolan i F.C Barcelona, którą Wisła pokonała w pamiętnym starciu przy Reymonta 1:0. Po latach zwanych „erą Tele-Foniki” latem 2016 roku Biała Gwiazda trafiła z powrotem w ręce Towarzystwa Sportowego Wisła.

Od czasu wprowadzenia do Ekstraklasy systemu ESA-37 w roku 2013 Wisła niemal zawsze kończyła rozgrywki w górnej ósemce, nie schodząc poniżej szóstego miejsca. Wyjątek stanowi tu sezon 2015/16, w którym Biała Gwiazda znalazła się wprawdzie w drugiej połowie tabeli, lecz okazała się najlepsze z wszystkich drużyn rywalizujących ze sobą w grupie spadkowej. W kampanii 2017/18 nasza drużyna do ostatniej walki walczyła o awans do europejskich pucharów, lecz porażka z Górnikiem Zabrze pozbawiła nas szans na występ w eliminacjach Ligi Europy.

W grudniu 2018 roku Wisła znalazła się na skraju bankructwa. Po raz kolejny okazało się jednak, że nie jest to zwykły klub, lecz coś znacznie większego - prawdziwa rodzina zrzeszona pod znakiem białej gwiazdy. Dzięki pomocy swojej żywej legendy - Jakuba Błaszczykowskiego, wsparciu innych osób, takich jak Jarosław Królewski i Tomasz Jażdzyński, wysiłkowi pracowników na czele z prezesem Rafałem Wisłockim, a przede wszystkim dzięki postawie wiernych i oddanych kibiców nasz krakowski klub przetrwał chwilę próby i przystąpił do rywalizacji w rundzie wiosennej sezonu 2018/19 z powracającym do domu kapitanem - Błaszczykowskim na czele.

Pobierz naszą aplikację

Nasi sponsorzy

Nasi partnerzy

Partnerzy medialni
Partnerzy sektora rodzinnego
 • '27
 • '28
 • '49
 • '50
 • '78
 • '99
 • '01
 • '03
 • '04
 • '05
 • '08
 • '09
 • '11
 • '26
 • '67
 • '02
 • '03
 • '01